Fundacja „Dziecko w Centrum” zaprasza zainteresowane osoby z biegłą znajomością języka ukraińskiego i/lub języka rosyjskiego posługujące się równocześnie językiem polskim do współpracy w charakterze:
Asystenta (-tki) ds. wsparcia osób pokrzywdzonych przestępstwem z art. 117 § 1 kk (wojna napastnicza) – osób, które schroniły się w Wielkopolsce po wybuchu wojny w Ukrainie – współpraca w ramach nieodpłatnych praktyk/wolontariatu.
Co będzie Twoim zadaniem?
Wsparcie Zespołu Fundacji „Dziecko w Centrum” w ustnych tłumaczeniach polsko-ukraińskich i polsko-rosyjskich podczas realizacji projektu pt. „Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Poznaniu – 2022-2025″*, w ramach którego mamy możliwość udzielania pomocy również obywatelom Ukrainy pokrzywdzonym przestępstwem z art. 117 § 1 kk (wojna napastnicza). Wsparcie w formie tłumaczenia w języku ukraińskim i/lub języku rosyjskim będzie potrzebne w formie telefonicznej oraz bezpośredniej – przy spotkaniach specjalistów pierwszego kontaktu, prawników i psychologów z osobami, które zgłaszają się w celu uzyskania pomocy w naszym Ośrodku.
Oprócz pomocy specjalistycznej, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą w Ośrodku skorzystać z kompleksowej pomocy materialnej, min. z bonów towarowych (na zakup obuwia, odzieży, bielizny, środków czystości i środków higieny osobistej), bonów żywieniowych, zakupu wyprawek do szkoły, przedszkola, zakupu urządzeń i wyposażenia, dofinansowania do kosztów najmu, do kosztów zobowiązań czynszowych.
Współpraca będzie realizowana w ramach pełnionych dyżurów w biurze Fundacji „Dziecko w Centrum” mieszczącym się przy ul. Zeylanda 9/3 w Poznaniu w wymiarze min. 5-10 h/tydzień.
Czego od Ciebie oczekujemy?
– ukończenia min. I roku studiów,
– zaangażowania i wysokich walorów moralnych i etycznych oraz motywacji do pracy w zakresie wsparcia obywateli Ukrainy pokrzywdzonych przestępstwem z art. 117 § 1 kk (wojna napastnicza),
– deklaracji współpracy na min. 2 miesiące w wymiarze 5-10 h/tydzień.
Co możesz zyskać dołączając do naszego Zespołu?
– doświadczenie zawodowe w zakresie organizacji specjalistycznego wsparcia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej,
– możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji zawodowych,
– zaświadczenie o odbyciu wolontariatu w naszej organizacji,
– referencje na zakończenie współpracy,
– stałą superwizję,
– możliwość udziału w wybranych, dodatkowych szkoleniach,
– współpracę z rozpoznawalną na mapie Wielkopolski organizacją pozarządową aktywnie działającą na rzecz wsparcia osób pokrzywdzonych.
Zgłoszenia:
Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 888-08-05-08
O FUNDACJI „DZIECKO W CENTRUM”:
Fundacja „Dziecko w Centrum” od początku swojego powstania, czyli od roku 2008, aktywnie działa w obszarach: przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu, krzywdzeniu psychicznemu i fizycznemu oraz zaniedbywaniu dzieci, a także udzielania kompleksowej pomocy dzieciom, które były bądź są ofiarami przestępstw, obejmując również formami pomocy ich rodziców i opiekunów. Jednym z zadań podejmowanych przez Fundację jest udzielanie wsparcia dzieciom umieszczonych w instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej, a także rodzinom biologicznym dzieci, rodzinom zastępczym, wychowawcom i opiekunom. Pomoc ta realizowana jest m.in. poprzez organizowanie i kompleksowe wspieranie spotkań dzieci z ich rodzicami/rodzinami w siedzibie Fundacji, poprzez udzielanie pomocy terapeutycznej dzieciom z placówek wychowawczo-opiekuńczych typu rodzinnego, organizowanie superwizji, warsztatów, grup wsparcia i specjalistycznych szkoleń dla rodzin zastępczych, dla wychowawców i opiekunów.
Od 2015 roku Fundacja udziela również kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym różnorodnymi przestępstwami. Beneficjentami pomocy terapeutycznej, interwencyjnej, socjalnej, prawnej, udzielanej przez Fundację w ramach realizacji różnorodnych projektów są dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
W SKALI ROKU Fundacja udziela pomocy ok. 1200-1700 Beneficjentom będącym w trudnej sytuacji życiowej.
DO KATALOGU STAŁYCH DZIAŁAŃ podejmowanych przez Fundację w ramach działalności statutowej, w tym realizowanych projektów ze środków publicznych oraz nieodpłatnej pracy członków Zespołu należą: konsultacje psychologiczne, pomoc psychoterapeutyczna, specjalistyczna praca terapeutyczna w diadzie „Rodzic/Opiekun – Dziecko”, pomoc psychiatryczna, konsultacje prawne, mediacje, konsultacje pedagogiczne, pomoc materialna, wsparcie w postaci organizowania i monitorowania spotkań dzieci przebywających w pieczy zastępczej z rodzinami biologicznymi, specjalistyczne konferencje rodzinne, pomoc w organizowaniu grup roboczych w przypadkach podejrzenia o przemoc w rodzinie i rozpoczęcia procedury „Niebieskie Karty”, spotkania edukacyjne z cyklu „Uczę się, bo kocham”, warsztaty umiejętności społecznych dla dzieci i młodzieży”, prowadzenie grup wsparcia, organizowanie warsztatów dla rodziców pn. „Akademia Rodzica”, opracowywanie diagnoz psychofizycznych dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, Wsparcie pracy Zespołów do Spraw Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka.
W latach 2013-2021 r. w Fundacja udzieliła wsparcia ponad 2.500 osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw oraz osobom im najbliższym w ramach działalności prowadzonych przez Fundację Okręgowych Ośrodków Pomocy/Filii/Punktów Konsultacyjnych/Lokalnych Punktów.
CELEM NASZEJ POMOCY w zakresie wsparcia osób pokrzywdzonych jest dążenie do zniwelowania skutków przestępstwa, doświadczanych przez pokrzywdzonego. Chcemy, by osoba po doświadczeniu przestępstwa: odzyskała dobrostan psychiczny, była w stanie skutecznie korzystać z przysługujących jej praw w dochodzeniu sprawiedliwości oraz by znormalizować się jej sytuacja bytowa. Pomagamy pokrzywdzonym na każdym etapie: przed zgłoszeniem przestępstwa, w trakcie procedury karnej a także po zakończonej procedurze karnej, gdy trwają wciąż skutki przestępstwa.
KADRA FUNDACJI to zespół psychologów, psychoterapeutów, prawników, psychiatrów, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, którzy mają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w udzielaniu pomocy osobom (zarówno dzieciom jak i dorosłym) pokrzywdzonym przestępstwem.
ÓSMY ROK MOŻLIWOŚCI INTERDYSCYPLINARNEGO I KOMPLEKSOWEGO WSPARCIA OSÓB POKRZYWDZONYCH w ramach prowadzonych przez Fundację Okręgowych Ośrodków/Filii/Punktów Konsultacyjnych/Lokalnych Punktów pozwolił nam zebrać doświadczenie potrzebne do tego by udoskonalać zarówno naszą ofertę, jak i sposób organizacji naszej pracy. Zdobyliśmy doświadczenie w kompleksowym i sprawnym organizowaniu pomocy dla naszych beneficjentów – by mogli liczyć na szybkie spotkanie i ułożenie planu pomocy dopasowanej do ich szczególnej sytuacji. Stworzyliśmy zespół współpracowników, który na terenie województwa wielkopolskiego wyróżnia się kompetencjami, doświadczeniem i zaangażowaniem w zakresie profesjonalnej i skutecznej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI, PARTNERSTWO
Z racji specyfiki swoich działań, Fundacja ściśle współpracuje z instytucjami pomocy społecznej (m.in. z pracownikami socjalnymi i asystentami rodziny), wymiaru sprawiedliwości (m.in. z kuratorami sądowymi, prokuratorami), systemu ochrony zdrowia (w tym również z lekarzami i pielęgniarkami) oraz policją i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomaganiem dzieciom i dorosłym. Prezeska Fundacji była członkiem drugiej i trzeciej kadencji Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Została nagrodzona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem zasługi w 2013 roku, a w roku 2014 r. otrzymała Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym, ustanowioną przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację Zeszytów Literackich. Fundacja aktywnie uczestniczy w pracach poznańskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Oprócz codziennej, bieżącej pracy terapeutycznej, zajmuje się również wspieraniem specjalistów tzw. pierwszego kontaktu z dzieckiem i rodziną: organizuje specjalistyczne szkolenia, seminaria, pomaga w organizowaniu grup roboczych w przypadkach podejrzenia o przemoc w rodzinie i rozpoczęcia procedury „Niebieskie Karty”.