Informacja o Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Poznaniu

Ósmy rok możliwości interdyscyplinarnego i kompleksowego wsparcia osób pokrzywdzonych w ramach prowadzonych przez Fundację „Dziecko w Centrum” Okręgowych Ośrodków/Filii/Punktów Konsultacyjnych/Lokalnych Punktów pozwolił nam zebrać doświadczenie potrzebne do tego by udoskonalać zarówno naszą ofertę, jak i sposób organizacji naszej pracy. 

Zdobyliśmy doświadczenie w kompleksowym i sprawnym organizowaniu pomocy dla naszych beneficjentów – by mogli liczyć na szybkie spotkanie i ułożenie planu pomocy dopasowanej do ich szczególnej sytuacji. Stworzyliśmy zespół współpracowników (m.in. prawników, mediatorów, psychologów, psychoterapeutów), który na terenie województwa wielkopolskiego wyróżnia się kompetencjami, doświadczeniem i zaangażowaniem w zakresie profesjonalnej i skutecznej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Celem naszej pomocy w zakresie wsparcia osób pokrzywdzonych jest zniwelowanie skutków przestępstwa, doświadczanych przez pokrzywdzonego. Dążymy do tego, by osoba po doświadczeniu przestępstwa: odzyskała dobrostan psychiczny, była w stanie skutecznie korzystać z przysługujących jej praw w dochodzeniu sprawiedliwości oraz by znormalizowała się jej sytuacja bytowa. Pomagamy pokrzywdzonym na każdym etapie: przed zgłoszeniem przestępstwa, w trakcie procedury karnej a także po zakończonej procedurze karnej, gdy trwają wciąż skutki przestępstwa.

W skali roku Fundacja „Dziecko w Centrum” udziela pomocy ok. 1200-1700 osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej, w tym kilkuset osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

W latach 2013-2021 r. w Fundacja udzieliła wsparcia ponad 2.500 osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw oraz osobom im najbliższym w ramach działalności prowadzonych przez Fundację Okręgowych Ośrodków Pomocy/Filii/Punktów Konsultacyjnych/Lokalnych Punktów.

Z racji specyfiki swoich działań, Fundacja ściśle współpracuje z instytucjami pomocy społecznej (m.in. z pracownikami socjalnymi i asystentami rodziny), wymiaru sprawiedliwości (m.in. z kuratorami sądowymi, prokuratorami), systemu ochrony zdrowia (m.in. z lekarzami i pielęgniarkami) oraz policją i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomaganiem dzieciom i dorosłym.

Prezes Fundacji była członkiem drugiej i trzeciej kadencji Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Została nagrodzona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem zasługi w 2013 roku, a w roku 2014 r. otrzymała Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym, ustanowioną przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację Zeszytów Literackich.

Fundacja aktywnie uczestniczy w pracach poznańskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Oprócz codziennej, bieżącej pracy terapeutycznej, zajmuje się również wspieraniem specjalistów tzw. pierwszego kontaktu z dzieckiem i rodziną: organizuje specjalistyczne szkolenia, seminaria, pomaga w organizowaniu grup roboczych w przypadkach podejrzenia o przemoc w rodzinie i rozpoczęcia procedury „Niebieskie Karty”.